fbpx

GLINA czyli z czego zrobione są rzeźby

Glina to najważniejsze narzędzie w mojej pracy. Warto pamiętać, że to właśnie ona jest najstarszym materiałem budowlanym na świecie i z jej użyciem powstawały historyczne minarety, świątynie, a także całe miasta. Także zwierzęta używają jej jako budulec swoistych domostw. Ja traktuję ją jako surowiec, z których powstają moje dzieła.

Czym w ogóle jest glina?

To po prostu sproszkowana skała o strukturze warstwowej. Wyjściowym składnikiem pozwalającym na tworzenie ceramiki w formie znanej z moich dzieł jest kaolin – biała glinka porcelanowa, która jest kluczowym ogniwem mieszanek porcelanowych. Ważnym jest aby glina była wysokiej jakości. Jej gatunek możemy podzielić na tłuste (plastyczne, ale z niewielką zawartością piasku) i chude (z dodatkiem piasku, który po wypaleniu nadaje szorstką powierzchnię).

Glina i jej właściwości

Glina potrafi gromadzić ciepło, dlatego posiada tak zwaną pojemność cieplną – cechę niezwykle ważną w budownictwie. Pozwala na utrzymanie ciepła nocą, gdy na dworze panuje chłodniejsza aura, ale także ochładza środek pomieszczenia w upalny dzień, a wszystko to za sprawą swojej masy. Glina posiada także ‘samoregulację’ wilgotności – szybko przyswaja i zwraca wilgoć, a także zmniejsza woń.

Obróbka masy

Kolejną arcyważną rzeczą jest przygotowanie masy. Musi być ona odpowietrzona i jednolita. Gdy będzie zbyt wilgotna, formowanie zostanie utrudnione co powodować będzie odkształcanie się przedmiotu. Uformowane dzieła są wypalane w piecu do ceramiki – najpierw w temperaturze niższej, następnie są one szkliwione szkliwami ceramicznymi i wypalane kolejny raz w temperaturze 1100 stopni.  Proces ten wraz ze schnięciem trwa nawet do ponad dwudziestu godzin.

Praca ceramiczna jest ciągłym wyzwaniem, nie ważne jak doświadczony jesteś. Każdy proces pociąga za sobą ryzyko, że coś nie wyjdzie, że rzeźba pęknie w piecu, że odcień szkliwa nie będzie wyglądał tak jak założyłem. Jest to medium, które wymaga wiedzy technicznej i cierpliwości, ale przede wszystkim zdolności do radzenia sobie z porażką.

You may also like